Jak Uzyskać Pozwolenie na Broń

Jak uzyskać Pozwolenie na Broń do celów sportowych.

Krótki i jasny poradnik dla osób chcących rozpocząć przygodę ze strzelectwem sportowym.

 

Jako jedna z największych sekcji strzelectwa sportowego w Wielkopolsce możemy pomóc Tobie w uzyskaniu pozwolenia na broń do celów sportowych.

Z naszego doświadczenia wynika, że czas od rozpoczęcia przygody ze strzelectwem sportowym do uzyskania pozwolenia na Broń to z reguły około od 4 do 6 mc w zależności od Państwa determinacji oraz sprawności działania WPA (Wydział postępowania Administracyjnego Komendy Wojewódzkiej Policji) niestety na tą ostatnią wpływu nie mamy. 😉

Na przestrzeni ostatnich kilku lat zauważalnym aspektem w Wielkopolsce jest poprawa sprawności pracy WPA co cieszy przyszłych adeptów strzelectwa sportowego.

Ścieżka uzyskania pozwolenia na Broń do celów sportowych wyglada następująco:

1.Zapisanie się do Sekcji strzeleckiej WKS GRUNWALD.

Jest to możliwe po wypełnieniu deklaracji członkowskiej http://wksgrunwaldsekcjastrzelecka.pl/do-pobrania/ oraz przedstawieniu dokumentu uiszczenia opłaty tj. Opłaty wpisowej jednorazowej w wysokości 400 zł oraz składki członkowskiej w wysokości 300 zł rocznie. Czy to dużo? Już odpowiadamy. 😉 MAŁO jesteśmy Wojskowym Klubem Sportowym działamy non profii a nasze działania nigdy nie są skierowane na zysk. Nie prowadzimy działalności biznesowej, działamy bez interesowanie, aby szerzyć kult strzelectwa sportowego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystkie zyski uzyskane z wpisowego i składek przeznaczamy w 100% na działalność strzelnicy tj. sekcji młodzieżowej i sekcji powszechnej .

Ok ale co dostaje za 300 zł rocznej składki? Otrzymujesz możliwość korzystania ze strzelnicy 12mc w roku od poniedziałku do piątku. W sobotę organizujemy zawody.

MAŁO? Pamiętaj, że u nas nigdy nie zapłacisz dodatkowych pieniędzy za korzystanie z broni klubowej, …… a naprawdę trochę jej mamy …… i ciągle kupujemy nową. 🙂

MAŁO? Na każdym treningu otrzymujesz opiekę trenera strzelectwa sportowego. Kadra naszych trenerów to specjaliści z kilkudziesięcioletnim  stażem w danej dyscyplinie, która nie ma dla nich tajemnic.

REASUMUJĄC, jeśli 300 zł podzielimy przez 12mc wychodzi koszt miesięczny 25 zł!!!

 

Za całoroczny dostęp do strzelnicy (u nas nie strzelasz w kurtce obiekt jest zawsze ciepły)

Dostęp do broni w cenie, dostęp do trenerów w cenie, nigdy nie płacisz za tarcze, bo jest w cenie składki rocznej, dostęp do strzelnicy pneumatycznej w cenie (nie płacisz również za śrut).

 

 

Aby uzyskać patent strzelecki musisz być członkiem naszego klubu minimum 3mc (wynika to z Art. 10. ust. 3. PKT. 3. ustawy o broni i amunicji za podstawową przyczynę posiadania broni do celów sportowych uważa się m.in. udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, a takim właśnie jest nasza sekcja strzelecka) to tzw. okres stażowy, po tym okresie zaprosimy Cię na kurs przygotowawczy do egzaminu patentowego.

Ukończenie kursu przygotowawczego jest niezbędne do uzyskania zaświadczenia uprawniającego do podejścia do egzaminu na patent strzelecki,  który jest przepustką do uzyskania licencji zawodniczej PZSS.

Spokojnie nasze kursy przygotowawcze do Patentu są realizowane w tygodniu późnymi popołudniami w godz17:00-21:00, kurs przebiega w miłej atmosferze,. Podczas kursu zdobędziesz dużo informacji potrzebnych do uzyskania poprawnego wyniku na egzaminie patentowym.

2. Egzamin Patentowy

Zdajemy na Karabin, pistolet i strzelbę gładkolufową.

Egzamin Patentowy składa się części.

A)Teoretycznej, który zawiera

– przepisy Ustawy o broni i amunicji,

– rozporządzenia dotyczące przechowywania i transportowania broni,

– przepisy konkurencji sportowych PZPS,

– zasady bezpieczeństwa przy posługiwaniu się bronią sportową,

– budowy, zasad działania i danych technicznych broni sportowej,

– znajomości przepisów kodeksu karnego w zakresie przestępstw związanych z bronią.

Sam egzamin składa się z 10 pytań w formie testu, dobrze by było, abyś tu nie popełnił błędu. 🙂

Spokojnie wszystkim zależy, żebyś zdał egzamin i został strzelcem sportowym.

Po zdaniu części teoretycznej przejdziesz do części.

B)Praktycznej składa się ona z:

– sprawdzenie przestrzegania regulaminu strzelnicy;

– sprawdzenie umiejętności prawidłowego posługiwania się bronią (rozkładania i składania broni, ładowania i rozładowywania oraz zabezpieczania i odbezpieczania, a także postępowania w przypadku jej niesprawności).

Egzamin praktyczny zdaje się z każdej dyscypliny (pistolet, karabin, strzelba).

Ok, dobrze wiem, że po 3 mc do kadry Olimpijskiej się jeszcze nie nadajesz, więc Twoje wyniki podczas egzaminu praktycznego nie są kluczowe. Kluczowe są natomiast zasady BEZPIECZEŃSTWA na strzelnicy i na to kadra egzaminacyjna kładzie największy nacisk. Pamiętaj Bezpieczeństwo zawsze na 1. Miejscu.

ILE TEN EGZAMIN KOSZTUJE? 

Koszt egzaminy na wszystkie rodzaje broni to 400 zł koszt egzaminu np. tylko na pistolet to tez 400 zł, dlatego warto zrobić wszystko za jednym razem, bo jeśli zrobisz patent tylko na pistolet, a po roku poczujesz pragnienie posiadania patentu na strzelbę będziesz musiał cały proces przejść od początku.

Dodatkowo za 60 zł możesz nabyć patent w wersji plastikowej i zawsze mieć go w portfelu.

Pamiętaj, aby przed przystąpienie do egzaminu sprawdzić, czy będzie dostępny lekarz, gdyż potrzebujesz od niego odpowiednie zaświadczenie, iż nie ma przeciwwskazań do odbycia egzaminu …… Zazwyczaj jest on na miejscu ale proponujemy to rzetelnie sprawdzić przed egzaminem.

3. LICENCJA ZAWODNICZA.

Hurra zdałeś egzamin i co dalej?

Po uzyskaniu patentu okazujesz go nam, a my występujemy do polskiego Związku Strzelectwa Sportowego o nadaniu tobie licencji zawodniczej …. Tu cała procedura jest po naszej stronie. Wykonujemy to sprawnie i rzetelnie w razie pytań skontaktujemy się z Tobą.

Musisz wiedzieć o tym, że licencja jest wydawana na rok kalendarzowy, aby ja utrzymać musisz brać udział w zawodach minimum 4 starty na broń główną i po dwa na pozostałe rodzaje broni.

Spokojnie w ciągu roku organizujemy dość sporo zawodów.

http://wksgrunwaldsekcjastrzelecka.pl/kalendarz/

Przed każdymi zawodami dostajesz SMS o tym, jak się na nie zapisać.

 

4. POZWOLENIE NA BROŃ.

Ok, to już prawie koniec!

Aby uzyskać pozwolenie od Policji musisz teraz :

Skompletować swoje dokumenty tj. listę startów na zawodach, licencje, patent oraz co najważniejsze musisz przejść z wynikiem pozytywnym badania psychiatryczne i psychologiczne. Pamiętaj ich wynik jest ważny tylko 3mc.

Przy tak skompletowanych dokumentach możesz napisać wniosek do Policji o przyznanie ci pozwolenia na broń do celów sportowych, Oczywiście, jeśli będziesz miał problem z formułowaniem tego wniosku napisz do nas, na pewno ci pomożemy.